Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Zwyczaje wielkanocne

Zwyczaje wielkanocne

Zwyczaje wielkanocne

Tak samo jak dawniej, obchodzimy Niedzielę Palmową – "zwaną kiedyś wierzbną lub kwietną" ".

Dzisiaj nie trudnimy się raczej robieniem własnej kolorowej palemki, ale decydujemy się na kupno już gotowej i taką właśnie zanosimy do kościołów" .Dawniej palmy robiono  z gałązek wierzby ,bukszpanu ,suszonych ziół oraz piórek i kwiatów .Poświęconą palmę zanoszono do domów, aby zapewniała rodzinie szczęście. "Wykonany z niej krzyżyk wtykano w pierwszą zaoraną skibę, by chroniła przed gradobiciem, gałązki wkładano także pod próg, by strzegły domowników przed chorobami, a te zatknięte pod strzechą chroniły dom przed piorunami, a bazie kotki połykano, miało to ustrzec od bólu gardła i zapewnić zdrowie."

Drugim ważnym zwyczajem jest poświęcenie pokarmu .Pokarm zawsze święci się w Wielką Sobotę. Dzisiaj święcimy w Kościele tylko symboliczne pokarmy, które mieszczą się , zazwyczaj wiklinowym koszyku. Zawartość koszyczka jest różna w zależności od danego regionu .

 

Nie może jednak zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub wędlin, soli, baranka (z masła lub cukru), chrzanu oraz kawałka domowego ciasta. "Dawniej święcono wszystkie pokarmy, które miały zostać spożyte w czasie wielkanocnego śniadania! Trzecim zwyczajem jest malowanie jaj. Wyróżnia się trzy typy malowania jaj:"

"-Kraszanki-występują w północnej części Polski, zwane malowankami i byczkami. Nazwa pochodzi od słówka „krasić”, czyli „barwić”, bo kraszanki to jajka gotowane w barwnym wywarze – dawniej uzyskiwanym tylko z naturalnych składników, takich jak łupiny cebuli, kora dębu, łupiny włoskiego orzecha, sok z buraka czy pędy młodego żyta. Często wydrapuje się na nich przeróżne wzory."

  • "-Nalepianki – popularne w Krakowskiem i Łowickiem, to jaja zdobione kolorowymi wycinankami z papieru."
  • "Oklejanki – spotykane w części mazowieckiej, to wydmuszki oklejone rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, co tworzy piękne ornamenty."

 

Czwartym ważnym zwyczajem było wieszanie Judasza. Podobnie jak w przypadku Marzanny, robiono ze słomy kukłę i odziewano ją w obdarte ubrania. "Początkowo kukłę wieszano na wieży kościoła, a później na drzewie lub słupie. Strącano ją, włóczono po wsi, okładano kijami, a na końcu podpalano i wrzucano do stawu lub rzeki."

 

Piątym ważnym zwyczajem jest Pogrzeb żuru i śledzia ".Pogrzeb żuru i wieszanie śledzia to dawny, ludowy zwyczaj wielkanocny, który obchodzono głównie na Kujawach. Wśród żartobliwych przyśpiewek wynoszono z domu i zawieszano na wierzbie wyciętego z drewna lub tektury śledzia, a gar wypełniony żurem zakopywano w ziemi lub wylewano. Po takim pożegnaniu uprzykrzonych dań, zabierano się za przygotowywanie obfitych wielkanocnych potraw, które miały zostać poświęcone w Wielką Sobotę."

 

 

Materiały wykorzystane w artykule pochodzą ze  strony: Garneczki.pl.

 

 

Opracowała: Karolina Wójtowicz

 

Data dodania: 2019-04-05 13:50:06
Data edycji: 2019-04-05 13:58:44
Ilość wyświetleń: 243

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

ANONIMOWA SKRZYNKA NA SYGNAŁY - SKRZYNKA ZAUFANIA

Wirtualna skrzynka zaufania
Więcej informacji

Kalendarz

Plan lekcji 2020/2021 I półrocze , dzwonki

Przejdź na stronę i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej