Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Historia

Historia

Początki szkoły w Barcikowie sięgają wieku XVIII, kiedy to miejscowa ludność poszukiwała nauczyciela mówiącego zarówno po polsku jak i po niemiecku.

 

 

Taką osobę sprowadzono z Kawkowa. Mieszkańcy byli bardzo zadowoleni z nauczyciela, o czym świadczą dokumenty z tego okresu. Szkoła w prawdziwego zdarzenia powstała dopiero w XIX w. Niestety w tym okresie nauczano po niemiecku, czego wymagała sytuacja polityczna.

 

 

Oficjalnie szkoła powstała 1.01.1950 roku. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych była to niewielka szkółka, gdyż w pobliskich wioskach znajdowały się samodzielne placówki oświatowe. Dopiero na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych znacznie się powiększyła. W jej skład włączono dzieci z dawnych szkół w Starym Dworze, Kabikiejmach Górnych i Dolnych oraz w Cerkiewniku.

 

W latach największego rozkwitu liczyła 150 uczniów.

 

Początki były dość trudne. Jak wynika z kronik brakowało pomocy naukowych, dzieci były zaniedbane, często brudne. Systematyczna i konsekwentna praca nauczycieli pozwoliła na stopniową poprawę sytuacji. Szkoła się rozwijała. Wraz z wchłonięciem szkół z sąsiednich wiosek do Barcikowa przybyło wielu nowych, młodych nauczycieli.

 

Ich ciekawe pomysły pozwoliły uatrakcyjnić szkołę. Organizowano wiele wycieczek do różnych miejsc Polski, wyremontowano budynki szkolne, przeprowadzano imprezy sportowe, także z udziałem innych szkół.

 

Prawdziwe sukcesy zaczęła odnosić nasza szkoła dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

 

Wielkim sukcesem naszej szkoły było zajęcie II miejsca w  konkursie międzyszkolnym "Festiwal młodzieży Europy". Prezentowaliśmy wówczas Grecję. Konkurs składał się z trzech etapów, w trzecim etapie zajęliśmy pierwsze miejsce.

 

Ważnym momentem było nadanie w 1999 roku imienia naszej szkole. Odtąd nosi ona imię Marii Zientary-Malewskiej.

 

Obecnie szkoła nastawiona jest na działalność ekologiczną i regionalną. Na szczególną uwagę zasługują przeprowadzany co roku konkurs opowiadania legend warmińskich "Barstukowe gadanie" oraz konkursy ekologiczne, np. ubrania z odpadów ekologicznych.

Data dodania: 2018-04-19 14:24:17
Data edycji: 2018-08-06 10:26:31
Ilość wyświetleń: 866

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

ANONIMOWA SKRZYNKA NA SYGNAŁY - SKRZYNKA ZAUFANIA

Wirtualna skrzynka zaufania
Więcej informacji

Kalendarz

Plan lekcji 2020/2021 I półrocze , dzwonki

Przejdź na stronę i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej