Dzień Edukacji Narodowej

W piątek 14. października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej - święto ustanowione w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty.
Na stronie Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych czytamy: "Historia obchodzenia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli 14. października. W 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej. Jest to uznanie dla wszystkich pracowników oświaty – nauczycieli, dyrektorów, a także pracowników administracyjnych".
Dla Społeczności naszej Zientarówki, Dzień ten, ma wymiar szczególny. Historia Szkoły sięga bowiem XVIII wieku. Już wtedy zauważono potrzebę nauczania dzieci w Barcikowie. Już wtedy pilnie poszukiwano nauczyciela, który mógłby nauczać w języku polskim i niemieckim.I znaleziono takiego ... w Krakowie. Następne stulecie niosło ze sobą konieczność nauczania dzieci jedynie w języku niemieckim.Dopiero po II wojnie światowej powołano do istnienia placówkę w jej obecnym kształcie.Kolejne pokolenia uczniów z Barcikowa i kilku okolicznych miejscowości mogły zdobywać wiedzę, rozwijać zainteresowania i budować swoją tożsamość.A wszystko to dzięki Nim - Nauczycielom - miejscowym i przyjezdnym, nowicjuszom i bardzo doświadczonym.Zaangażowanym i poszukującym. Pokoleniom Nauczycieli z barcikowskiej Zientarówki - mówimy dzisiaj "Dziękuję".